Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Sprawdzą, czy dobrze piszą po śląsku

Data publikacji: 2018-06-04, Data modyfikacji: 2018-06-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Pierwsze w historii miasta i Górnego Śląska dyktando godki śląskiej odbędzie się już w środę  /6 czerwca/ o godz. 10.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II. Inicjatywa przeznaczona jest dla uczniów rudzkich szkół ponadgimnazjalnych. Dyktando jest finałem projektu informacyjno-edukacyjnego „Opowiem Ci o moim Śląsku”, który był realizowany przez pięć rudzkich szkół ponadgimnazjalnych.Uczniowie, biorący udział w dyktandzie, będą rywalizować o puchar Prezydenta Miasta Ruda Śląska. Na zwycięzców czekają również atrakcyjne nagrody, w tym wycieczki do Brukseli lub Strasburga, ufundowane przez DURŚ oraz europosła Marka Plurę. - I Rudzkie Dyktando Godki Śląskiej to finał projektu edukacyjno–informacyjnego „Opowiem Ci o moim Śląsku”, który był skierowany do młodzieży rudzkich szkół ponadgimnazjalnych – tłumaczy Anna Rzepka, nauczyciel historii w ZSO nr 3 i koordynator projektu. – Celem tego przedsięwzięcia było wykreowanie mody na Śląsk, upowszechnienie wiedzy o tradycji, języku i kulturze Śląska. Wspólnie z młodzieżą szukamy przestrzeni, w której edukacja regionalna będzie atrakcyjna dla nastoletniego ucznia, łączymy nowoczesność Śląska z jego historią i tradycją – mówi.W ramach projektu uczniowie mieli okazję spotkać się ze światowej sławy tenorem Sylwestrem Targoszem-Szalonkiem, fotografem młodego pokolenia Łukaszem Kohutem oraz ekspertem DURŚ  ds. edukacji Alojzym Zimończykiem. Z projektu korzystali również nauczyciele, którzy mieli możliwość m.in. uczestnictwa w wykładach edukacyjnych i zapoznania się z zasadami pisowni śląskiej, przyjętej przez zespół do spraw standaryzacji pod kierownictwem prof. Jolanty Tambor. - Projekt nie jest jednorazową akcją – zapowiada Anna Rzepka.  - Wierzymy, że ta forma edukacji regionalnej zachęci naszą młodzież do współpracy na różnych płaszczyznach, a szkoły które dotąd nie odważyły się wziąć udziału w projekcie, dołączą do nas w kolejnych latach – dodaje.Organizatorami dyktanda jest Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej.  

Pełna treść wiadomości na: rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2018/06/04/sprawdza-czy-dobrze-pisza-po-slasku/
UM Ruda Śląska, Źródło artykułu: rudaslaska.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  ruda śląska

  Ruda Śląska – miasto znajdujące się w południowej części kraju, w województwie śląskim. Jest miastem na prawach powiatu. Miasto składające się z 11 dzielnic zostało utworzone w wyniku połączenia miast Ruda i Nowy Bytom w 1959 roku. Zajmuje powierzchnię 77 km². Liczbę mieszkańców szacuje się na 141 tys.

  Jest tu sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia. Zaczynając od historycznej dzielnicy miasta – Wirek, poprzez tajemnicze ruiny zamku, a kończąc na Muzeum PRL-u. W przeszłości górnicze miasto słynęło z wydobycia rud metali np. żelaza. Obecnie wydobywa się tu głównie węgiel kamienny. To tu też jest jedna z największych jego kopalni w kraju. Mowa oczywiście o Halembie. Silnie zakorzenione śląskie tradycje tworzą kulturową stronę miasta.   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola