Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Dydaktyczne inspiracje

Data publikacji: 2017-04-07, Data modyfikacji: 2017-04-09
A A AWydrukDrukuj  
 
O ćwiczeniu myślenia, pracy mózgu i jego rozwoju, a także myśleniu wizualnym w edukacji oraz dydaktycznych inspiracjach rozmawiano dziś w Rudzie Śląskiej. W Urzędzie Miasta odbyła się III Rudzka Konferencja Dydaktyczna. O problemach związanych ze współczesną edukacją mówili m.in. prof. Ryszard Koziołek oraz dr Armand Cholewka. Organizatorem wydarzenia co roku jest Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Rudzie Śląskiej.- Cieszę się, że już po raz trzeci możemy się spotkać w gronie prawdziwych pasjonatów nauczania, odkrywania nowych dróg w edukacji i poszukiwania najbardziej efektywnych metod pedagogicznych – mówiła Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty. - Nie muszę nikogo przekonywać, że praca nauczyciela to poważne wyzwanie i ciężka, mozolna praca. Takie spotkania, jak dzisiejsze, dają nową energię i pobudzają pasję, którą czasem w sposób naturalny tracimy w codziennej gonitwie – dodała.Podczas dzisiejszej konferencji można było wysłuchać wykładu „Czytanie literatury jako ćwiczenia w myśleniu”, który przedstawił prof. Ryszard Koziołek. O pracy mózgu i możliwościach jego rozwoju mówił dr Armand Cholewka. Z kolei Agata Baj przedstawiła referat „Myślografia, czyli myślenie wizualne w edukacji”. Na zakończenie konferencji o dydaktycznych inspiracjach opowiedziała Joanna Krzemińska.- Nauczyciele chcą się spotykać, rozwijać, poznawać nowe trendy i technologie w nauczaniu, by być na bieżąco z nowoczesną dydaktyką, stąd nasza inicjatywa, a zainteresowanie konferencją wśród nauczycieli pokazuje, że to dobry pomysł – mówi Sylwia Kuraś z Gimnazjum nr 9. - Często skupiamy się na tym, żeby szkoła była dobrze wyposażona, był szeroki dostęp do komputerów, ale czasem nie wiemy, co z tym wyposażeniem zrobić, jak efektywnie je wykorzystać i przede wszystkim jak bezpiecznie prowadzić ucznia przez np. świat internetu – zauważa. - Myślę, że nauczyciele znaleźli dziś wiele inspiracji w tym temacie – dodaje.- Najbardziej interesują mnie tajniki mózgu, co nowego dzieje się w cyfrowym świecie i jak dydaktyka może za tymi zmianami nadążyć, dlatego z chęcią uczestniczyłam w dzisiejszej konferencji – mówiła Weronika Mruk – Kujawa z Gimnazjum nr 11. – Pracuję jako nauczyciel informatyki i bibliotekarz, więc na bieżąco wykorzystuję nowe technologie, m.in. do zachęcania uczniów do czytania, np. przygotowujemy książki elektroniczne – mówi. – Nasze działania przynoszą wymierne efekty, bo o wiele więcej uczniów czyta obecnie niż 5 - 7 lat temu, ale to się zawsze wiąże z pieniędzmi. Obserwując sytuację w naszej bibliotece nie wydaje mi się, że głównym problemem jest niechęć do czytania, tylko finansowanie bibliotek. Kiedy szkoła zyskała w programie „Wspieraj swoją bibliotekę” 1600 zł, za które zakupiliśmy książki, na które głosowali sami uczniowie, to drzwi biblioteki się nie zamykały – dodaje.

Pełna treść wiadomości na: rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2017/04/07/dydaktyczne-inspiracje/
UM Ruda Śląska, Źródło artykułu: rudaslaska.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    ruda śląska

    Ruda Śląska – miasto znajdujące się w południowej części kraju, w województwie śląskim. Jest miastem na prawach powiatu. Miasto składające się z 11 dzielnic zostało utworzone w wyniku połączenia miast Ruda i Nowy Bytom w 1959 roku. Zajmuje powierzchnię 77 km². Liczbę mieszkańców szacuje się na 141 tys.

    Jest tu sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia. Zaczynając od historycznej dzielnicy miasta – Wirek, poprzez tajemnicze ruiny zamku, a kończąc na Muzeum PRL-u. W przeszłości górnicze miasto słynęło z wydobycia rud metali np. żelaza. Obecnie wydobywa się tu głównie węgiel kamienny. To tu też jest jedna z największych jego kopalni w kraju. Mowa oczywiście o Halembie. Silnie zakorzenione śląskie tradycje tworzą kulturową stronę miasta.   

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola